Beşiktaş’a gençlik aşısı

Siyah-beyazlıların Konferans Ligi’ne veda ettiği Lugano maçı prestijden öte anlam taşımıyordu. Zor ve kriz dolu günlerden geçildiği dönemde Zürih’te takımını yalnız bırakmayan taraftarların desteği takdire şayandı.

Kadro dışı bırakılan futbolcuların yanı sıra sakat oyuncuların yokluğunda teknik heyet 21 kişilik kadroyu çıkarmakta güçlük çekti. Özkaynak düzeninden yetişen gençlerin sahaya yansıtacağı performans merak konusuydu. Sol bekte görev yapan Emrecan Terzi hızı ve dinamizmiyle dikkat çekti. 19 yaşındaki futbolcu başarılı oyununu, galibiyeti perçinleyen golle taçlandırdı.

Esame listesi açıklandığında Semih Kılıçsoy’un ilk 11’de olmamasına anlam veremedik. Zira bu maçta da şans bulamazsa genç oyuncu kendini hangi karşılaşmada gösterecek? İkinci yarıda Cenk’in yerine oyuna dahil olan genç forvet, fizik gücüyle Lugano savunmasına zor anlar yaşattı. Yere sağlam basıyor. Etkili driplingleri ve çalımları ile “Daha fazla şansı hak ediyorum” diye bağırıyor. Ancak final vuruşlarını geliştirmesi lazım. Bir de egoist anlayıştan sıyrılmalı, pas tercihlerinde de daha dikkatli olmalı.

Salih Uçan ve Tayfur Bingöl Beşiktaş’ın sezon başından beri kanayan yarası. İstenilen seviyeye bir türlü gelemeyen, sorumluluk almayan Salih’in maçta yaptığı top kaybını sayamadık. Cenk de zaten ilk yarı bitiminde takım arkadaşına serzenişte bulundu. Tayfur Bingöl’ün Beşiktaş’ın oyuncusu olmadığı bir kez daha belgelendi. Ne savunma yapabildi, ne de takımını atağa kaldırabildi. Teknik kapasitesi oldukça sınırlı, dümdüz bir oyuncu. Sol açıkta oynamasına rağmen ne bir ara pası atabildi ne de rakibini geçip etkili bir servis yapabildi.

Sonuçta 2-0’lık galibiyetin ülke puanına katkısının yanında olumlu tarafı, gençlerin gösterdiği reaksiyondu. 1979 yılında atılan gençlik tohumu, neşvünema bulmuş, Rıza’lı, Feyyaz’lı, Metin’li ve Ali’li efsane kadro, 90’lı yılların başında şampiyonluklara ambargo koymuştu. Kulüpler borç batağında. Artık deniz bitti. Altyapıya dönmekten ve gençleri üstyapıya kazandırmaktan başka çare yok.

Beşiktaş’ın kurmay ekibi Samet Aybaba, Feyyaz Uçar ve Rıza Çalımbay neşteri vurup takımın kanser hücrelerini bir an önce temizlemeli. Vasat ve vasat altı oyuncularla bir an önce vedalaşılmalı. Beşiktaş formasını taşımak bu kadar ucuz olmamalı. Sezon sonuna kadar da ilk 11’de en az 3 genç oyuncu şans bulmalı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir