NASA ve IBM Hava Durumu ve İklim Uygulamaları için Yapay Zeka Geliştiriyor

NASA ve IBM, hava durumu ve iklim uygulamaları için bir yapay zeka temel modeli geliştirmek üzere bir araya geldi. Mevcut teknolojiye göre önemli avantajlar sunması gerektiğini söyledikleri model için iki şirket Dünya bilimi ve yapay zeka alanlarındaki bilgi ve becerilerini birleştiriyorlar.

GraphCast ve Fourcastnet gibi mevcut yapay zeka modelleri halihazırda geleneksel meteorolojik modellerden daha hızlı hava durumu tahminleri üretiyor. Öte yandan IBM, bunların temel modellerden ziyade yapay zeka emülatörleri olduğunu belirtiyor. Yapay zeka emülatörleri, eğitim verileri kümelerine dayalı olarak hava durumu tahminleri yapabilse de  bunun ötesinde uygulamaları mevcut değil. IBM, hava durumu tahmininin özündeki fiziği de kodlayamadıklarını söylüyor.

NASA ve IBM mevcut modellerle karşılaştırıldığında kendi yapay zekalarının daha geniş erişilebilirliğe, daha hızlı çıkarım sürelerine ve daha fazla veri çeşitliliğine sahip olmasını umuyorlar. Bir başka önemli amaç da diğer iklim uygulamaları için tahmin doğruluğunu artırmak. Modelin beklenen yetenekleri arasında meteorolojik olayların tahmin edilmesi, düşük çözünürlüklü verilere dayanarak yüksek çözünürlüklü bilgilerin çıkarılması ve “uçak türbülansından orman yangınlarına kadar her şeye elverişli koşulların belirlenmesi” yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir