Erdoğan ile Scholz anlaştı: Almanya’daki Türklere Alman imam

Almanya’da diyanet imamları devri sona eriyor. 900’den fazla Diyanet camisinde artık Almanya’nın yetiştirdiği “Alman imamlar“ görev yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya Başbakan Scholz arasında varılan mutabakatın ardından Alman İçişleri Bakanlığı ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasında mutabakata varıldığı açıklandı.

Alman İçişleri Bakanlığı, Diyanet’in Almanya ayağı ile Türkiye’den imam gönderilmesinin kademeli olarak sonlandırılması konusunda anlaşıldığını duyururken, ortak eğitim ile her yıl Almanya’da 100 imam yetiştirilecek. Türkiye’den gelen imam sayısı da her yıl buna göre kademeli olarak azaltılacak.

FAESER: TÜRKİYE’NİN ETKİSİ AZALACAK

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, uzun müzakerelerin ardından bir anlaşmaya vardıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Faeser, “Bu şekilde Türkiye’nin Almanya’daki cemaat üzerindeki etkisini azaltıyoruz. Ayrıca ülkemizdeki islam inancına sahip toplulukların uyumu ve katılımı açısından önemli bir nokta aşıldı. Dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan, değerlerimize sahip çıkan imamlara- vaizlere ihtiyacımız var. İmamların dinlerarası diyaloğa dahil olmalarını ve toplumdaki inanç meseleleriyle ilgilenmelerini istiyoruz“ dedi.

100 imamın eğitimi, Rheinland Pfalz Eyaleti’ndeki Dahlem kasabasında bulunan mevcut DİTİB programı kapsamında gerçekleştirilecek. Geçiş süresi için denetimleri 2024 yılında Diyanet yapacak. Çeşitli islam kuruluşları ile de işbirliği yapılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir