Phaselis’te yürütmeyi durdurma kararı

ANTALYA – Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, Olimpos Beydağları Milli Parkı içinde yer alan 1. derece arkeolojik sit alanı Phaselis Antik Kenti’nde ağır iş makineleri ile yürüttüğü ‘Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenleme’ projesine karşı açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Peyzaj Mimarları Odası tarafından açılan davayı görüşen Antalya 3. İdare Mahkemesi, “yapım işinin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabilecek nitelikte bulunması sebebiyle” keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına, bu inceleme yapılıncaya kadar da yürütmenin durdurulmasına oybirliğiyle karar verdi.

‘KAMU YARARI BULUNMUYOR’

Phaselis Antik Kenti’nin bulunduğu bölgedeki Alacasu ile Bostanlık koylarında yapılmak istenen plaj ve günübirlik tesis projesine onay veren Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 13 Ekim 2022 tarihli kararının hukuka aykırı olduğunu belirten Peyzaj Mimarları Odası, kararın iptali için dava açtı.

Projenin dünyaca ünlü 1. derece arkeolojik sit alanı olan Phaselis Antik Kenti’ne zarar vereceği, zaten can çekişmekte olan Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın kaynaklarına, caretta carettaların yuvalama alanlarına zarar vereceği belirtilen itiraz dilekçesinde, “Bütünleyici Kıyı Alanı gibi bir isim vererek 658 sayılı ilke kararına uydurulmaya çalışılan bu ihalede, çevresel duyarlılık, kamu yararı, ileride topluma aktarılacak ekolojik yarar ve tarihi değerlerin korunması amacı bulunmamaktadır” denildi.

PROJENİN YAPIMI İKİ AYRI KOYDA BAŞLADI

Bakanlığın iki ayrı koyda uygulamaya başladığı bu proje kapsamında günübirlik tesislerin, restoran, kafeterya, otopark, karşılama merkezi, cankurtaran ünitesi, duş ve tuvaletlerden oluşan çok sayıda yapının inşa edileceği vurgulanan dilekçede, “Bin metreküpten fazla beton malzemenin de kullanılacağı projenin inşası 2863 sayılı kanun ve 658 sayılı ilke kararının açıkça ihlalidir. 1. derece arkeolojik sit sınırları içinde günübirlik alan oluşturulamaz ve kalıcı yapı inşa edilemez. Bölge aynı zamanda milli park alanı olduğu için, yapılan proje ve ihale Kıyı Kanunu’na aykırıdır. Kıyılara doğal dokuyu bozucu uygulamalar yapılamaz” ifadeleri yer aldı.

BÖLGEDE KEŞİF YAPILACAK

Yapılan itirazı görüşen mahkeme, “Uyuşmazlığın çözümlenebilmesi için ve işin niteliği gereği birden fazla kişiden oluşacak bilirkişi heyetiyle mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasına” karar verdi.

Yapım işinin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabilecek nitelikte bulunması sebebiyle mahallinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırıldıktan sonra bu konuda yeniden bir karar verileceğini belirten mahkeme, bu karar verilinceye kadar oy birliğiyle yürütmenin durdurulması kararı aldı.

AVUKAT KOÇ: İHALE YASA DIŞI DURUMA DÜŞTÜ, PHASELİS’TE AÇILIŞ YAPILAMAZ

Mahkeme kararını değerlendiren davanın avukatı Tuncay Koç, “Yürütmeyi durdurma kararı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun kök kararına dayanmaktadır. İlk 13.10.2022 tarihli kararın mevzuata aykırı olduğu görülmüştür. Keşfe kadar da geçici bir yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Ancak projenin temel dayanağı ortadan kalktığı için diğer dosyalarda da acil yürütmeyi durdurma kararı verilmesi gerekir. Şu anda Phaselis’te yapılan ihale ve proje yasa dışı duruma düşmüştür. Çünkü bütün yasal süreç bu işlemle başlamıştı. Bunun da hukuk dışı olduğu mahkeme kararıyla sabit olmuştur. Alelacele yapılan işler, süreç içinde tekrar tekrar yenilenen revize planlar, aslında bu projenin ne kadar sakat olduğunu göstermektedir. Phaselis’te şu anda herhangi bir açılış da yapılamaz, meşruluğu bulunmamaktadır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir