Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar’a gidiyor… Gündem: Gazze

Bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) 28. BM İklim Değişikliği Konferansı’na katılarak görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez Katar’a gidiyor. Erdoğan, 4-5 Aralık’ta Doha’da olacak ve 9. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı’na katılacak. Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Emirlik Divanı’nda resmi törenle karşılanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Aralık’ta Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında, BAE’de düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ne katılmıştı. Zirvede konuşan Erdoğan, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ile görüşmesinde ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını, Türkiye’nin insani yardım ve barış için attığı adımlar ile Türkiye-Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri değerlendirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez Katar’a gidiyor. En son temmuz ayında Suudi Arabistan, BAE ve Katar’ı kapsayan ve çeşitli anlaşmaların imzalandığı ekonomi gündemi ağırlıklı bir tura çıkan Erdoğan’ın gündeminde, son BAE ziyaretinde olduğu gibi bu kez Gazze de var.

TÜRKİYE-KATAR YÜKSEK STRATEJİK KOMİTE TOPLANTISI’NA KATILACAK

4-5 Aralık’ta Doha’da olacak Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani tarafından Emirlik Divanı’nda resmi törenle karşılanacak.

Baş başa görüşme gerçekleştirecek Erdoğan ve Al Sani, 9. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Toplantısı’na katılacak.

Ortak anlaşmaların imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Al Sani tarafından onuruna verilecek resmi yemeğe katılacak.

ARABULUCU KATAR’LA ATEŞKES GÖRÜŞMESİ

Erdoğan’ın Doha’daki görüşmelerinin ana gündemlerinden biri ise ekonomi olduğu kadar, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar ve kalıcı ateşkes olacak. Erdoğan’ın bu anlamda, insani arada arabuluculuk yapan Katar ile Gazze’de ateşkesin uzatılması ve kalıcılaşması için görüşmeler yapması bekleniyor.

Erdoğan’ın Katar ziyaretinde dönüşüne kadar, Cumhurbaşkanlığına da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz vekalet edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir